3 Nisan 2011 Pazar

27 Mart 2011 YGS Soru Kitapçıkları

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) soru kitapçığındaki şifreleme iddialarına ilişkin, ”Hiç bir adayı haksız bir şekilde diğerinin önüne geçirecek herhangi bir uygulama asla oluşmamıştır. Bu nedenle tüm adaylarımızın ve velilerin son derece rahat olmalarını ve gerçekleşmiş olan sınavdan şüphe etmemelerini istiyorum” dedi. Demir, bütün soru kitapçıklarının internet üzerinden kamuoyuna sunulacağını da bildirdi.

Demir, 27 Mart 2011 günü yapılan YGS soru kitapçığı ndaki şifreleme iddialarına ilişkin ÖSYM’de basın toplantısı düzenledi.

Adayların ve velilerin rahat olmalarını ve sınavdan şüphe etmemelerini isteyen Demir, şunları kaydetti:

”Sınavda hiç bir adayı haksız bir şekilde diğerinin önüne geçirecek herhangi bir uygulama asla oluşmamıştır. Bu nedenle tüm adaylarımızın ve velilerin son derece rahat olmalarını ve gerçekleşmiş olan sınavdan şüphe etmemelerini istiyorum. Basında şifre olarak bahsedilen durum hiçbir adayın soru kitapçığı için geçerli değildir. Bütün soru kitapçıkları internet üzerinden tüm kamuoyuna sunulacaktır. Bizler şimdiye kadar Yürütme Kurulu üyesi olarak şimdiden sonra da Başkan Yardımcıları, Yönetim Kurulu üyeleri olarak altı aydır görev başındayız. Hedefimiz ülkemizin hak ettiği bir ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi oluşturmaktır. Bununla herkesin hak ettiği bir yapı kurmaya çalışıyoruz ve bu doğrultuda gece gündüz yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Sınavda haksızlığa neden olacak her türlü şüpheyi büyük bir titizlikle, büyük bir incelikle inceliyor ve bunu engellemek için tüm tedbirleri hayata geçiriyoruz. Bazıları hakkında haksız eleştiriler almamıza karşılık son 15 sınavda bunları gerçekleştirdik ve kamuoyu tarafından takdirle karşılandık. Ve bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz sınavlarda hiçbir şüpheye mahal bırakacak bir olgu yaşanmamıştır. Bunun için her türlü gayreti sarf ettik, tedbirleri aldık.

Tüm kamuoyu şunu çok iyi bilmelidir ki ÖSYM’de çok önemli açılımlar gerçekleştirdik. ÖSYM hak ve adalet ölçüsünde sınav yapmaktan başka amaç gütmemektedir. Bu nedenle sınav güvenliği başta olmak üzere uygulamalarından asla taviz vermemiş ve bundan sonra da vermeyecektir. Son altı aydır yapılan uygulamalar bunun en güzel örnekleridir.”

ÖSYM sınav güvenliğinden taviz vermeyecektir. Tüm sınavlarımız kesinlikle kapalı bir dönemde yapılmaktadır. Soruların tamamını kimse bilmemeklerdir. Matbaa tamamen izlenmekte.

Üretilen her kitap diğerinden farklı bir şekilde üretilmektedir. Matbaada bir kitaptan iki tane üretilmesi mümkün değildir. YGS’de soruların ve cevapların dizilişleri farklı farklıdır.

İddialar da büyük bir açıklıkla incelenmiş ve bunun kamuoyu tarafından açıklıkla bilinmesi sağlanmıştır. Kendimize edindiğimiz şeffaflık ilkesi adaylara bazı olanaklar sunmuş ve bunları kamuoyu bilmektedir.

Kamuoyu iyi bilmelidir ki ÖSYM, sınav güvenliği başta olmak üzere uygulamalardan asla taviz vermemiş, vermeyecektir. Öte yandan ÖSYM bugüne kadar olmadığı kadar şeffaf ve açık olmuştur. Yaptığı her işin hesabını vermiş ve vermekten de büyük bir onu duymaktadır.

Sınava giren adayla bakımından bu şifreler asılsız ve gerçek dışıdır. Adaylar her türlü bilgiye kendi şifrelerini kullanarak internetten erişebilmektedirler.

ÖSYM her zaman olduğu gibi bundan sonra da kendi işine kontrol olacak ve güvenli sınavlar yapmaya devam edecek.

Kaynak ve yazının devamı için : http://sabah.com.tr/Gundem/2011/04/03/osym-baskanindan-aciklama

27 Mart 2011 YGS Soru Kitapçıkları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder