5 Nisan 2011 Salı

Türkiye de ilk yüz nakli heyecanı

Zonguldak’ın Çatalağzı beldesinde 18 yıl önce av tüfeğiyle intihara teşebbüs ettiği sırada yüzü parçalanan kadın, yüz, kol ve doku naklinin önünü açan yönergenin onaylanmasıyla ameliyat olacağı günün heyecanını yaşıyor.
Boşandığı eşiyle 1993'te yaşadığı problemler nedeniyle bunalıma girerek av tüfeğiyle intihara teşebbüs eden ve bu olayın ardından yüzü parçalanan 3 çocuk annesi Sezgin Ergen (49), Sağlık Bakanlığının yüz naklinin önünü açan “ Yönergesi“ni onaylamasının mutluluğunu yaşıyor.


Hastanesi’nde ameliyat edileceğini anlatan Ergen, doktorunun kendisine her zaman umut verdiğini, yüzünün düzelmesi için her şeye razı olduğunu söyledi.


Yaşları 27, 22 ve 19 olan çocuklarının yaşadıkları olayın ardından boşandığı eşinin yanında kaldığını, kendisiyle görüşmediklerini anlatan Ergen, şöyle konuştu:


“Yeni yüzümle, yeni bir hayat kuracağım. Nakil sonrası ‘O yüzü kullanabilecek misin?’ diye soruyorlar. Yüzüm değişecek ama ben yine aynı Sezgin olacağım. Doktorum bana umut verdi, ‘çok güzel olacaksın’ dedi. Şu ana kadar bakanlıktan kimse aramadı. Doktorum 1 ay önce haber vermişti, hazırlıklı olmamı istemişti. Güzel günlerimin geri geleceğine inanıyorum. Yaşım 49, güzel olmak önemli değil, 18 yıldır taktığım maskeden kurtulmak istiyorum. Dışarıya çıktığımda insanların yüzüne bakamadığım için maskemi çıkarıp yemek bile yiyemiyorum. Bir kafede oturup kahve içemiyorum, utanıyorum. Ameliyatla her şey değişecek.”


Ameliyat için gün sayan Ergen, sık sık rüya gördüğünü anlatarak, “Saçlarım sapsarı, aynanın karşısında onları tarıyordum. Makyaj yapmışım ‘ay ne kadar güzel olmuşum’ diyorum. Bu rüyamdaki gibi maskeden kurtulmak istiyorum. Arkadaşlarımla yemek yemek, kahve içmek, eğlenmek ve düğünlere gitme hayalini kuruyorum” diye konuştu.


Doktoruyla telefonla konuşan Ergen, bugüne kadar yüzüyle ilgili 56 ameliyat geçirdiğini belirterek, doktorunun kendisini çağıracağı günü sabırsızlıkla beklediğini aktardı.

Nakil için yüz gerekli
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, “ konusunda bu süreçte önemli olan verici aile bulmaktır” dedi.


“Kompozit Doku Nakli Yönergesi”ni onayladığını hatırlatan Özkan, şunları kaydetti:


“Süreçte bir kereye mahsus olmak üzere Sağlık Bakanlığına kurum olarak başvuracağız. Bu işe gönüllü merkezlerin bir kez izin alması yeterli hale getirildi. Biz de üniversite olarak başvurumuzu yapacağız. Yüz nakli konusunda bu süreçte önemli olan verici aile bulmaktır. Sezgin Ergen ile ilgili hazırlıklarımız tamam. Kan tahlillerini ve psikiyatri değerlendirmelerini yaptık. İznimizi aldığımız tarihten itibaren Sezgin hanımı Antalya’da misafir edeceğiz. Yaklaşık 1-2 aya kadar süreç tamamlanır, verici bulduğumuz an ameliyatı yaparız.”


Doç. Dr. Özkan, ameliyatın ardından normal yaşama dönülebilmesinin 1 yılı bulabileceğine işaret ederek, şöyle dedi:


“Türkiye’de ilk çift kol naklini gerçekleştirmiştik. Kolu bağışlayan ailenin tavrı ve bu işten ne kadar mutlu olduğunu çok iyi duyurmak gerekli. Aileleri teşvik etmek önemli.Ailelere, yakınlarının görünen bir parçasının dünyada var olacağını hissettirmek lazım. Burada iş organ nakli koordinatörlerine ve halka düşüyor. Yüz nakline imkan tanıyan aileler, yakınlarının görünen bir parçasını yaşadıkları sürece görebilecekler.”


Yüzün, nakil yapılan kişiye birebir benzemeyeceğini vurgulayan Özkan, “Şu andaki görünümünden çok daha iyi, kabul edilebilir görüntüye sahip olacak. Topluma çıkamayan bir insan sosyal hayatta yer alacak” dedi.


Kaynak : http://www.cnnturk.com/2011/saglik/03/29/turkiye.ilk.yuz.nakline.hazirlaniyor/611497.0/index.html

Türkiye de ilk yüz nakli heyecanı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder