7 Nisan 2011 Perşembe

Göğüs Büyütme – Meme Büyütme ‘augmentation mammoplasty’


(augmentation mammoplasty) memenin hacmini büyütmeye yönelik bir cerrahi girişimdir. Gelişimsel nedenlerle, kilo vermek veya doğum sonrası değişikliklerle göğüslerinin küçüklüğünden şikayetçi olan, her iki meme büyüklüğünde eşitsizlik olan kişilere yapılabilir.


Bu operasyon için uygun bir hasta olup olmadığınız, yapılan görüşme, ayrıntılı fizik muayene ve analizler sonucunda belirlenir. Hastanın beklentisi, ne büyüklükte bir göğüs istediği, protezin hangi alana yerleştirileceği, yerleştirilecek protezin tipi, hangi bölgeden kesi yapılacağı, doktor ile hastanın ortak verecekleri kararlardır.


Meme büyütme basit olarak meme altına konan silikon implantlarla (protez) yapılmaktadır. Bugün sık kullanılan implantlar silikon bir zarf (kılıf) içinde silikon jel veya serum dolu olanlardır. İmplantlar farklı hacimlarde, düz yüzeyli veya pürüzlü yüzeyli (textured), şekil olarak yuvarlak veya anatomik (damla) şekilli olabilmektedir. Silikon implantların bugüne dek herhangi bir kanserojen, immünolojik veya romatizmal hastalığa yol açtığı saptanmamıştır. Günümüzde güvenle kullanılmaktadır.


Meme implantları meme dokusu altına veya meme altındaki kas altına (pektoral kas) olarak iki farklı plana yerleştirilebilmektedir. Slikon implantın hangi plana konulacağı, yapılan fizik muayene sonrasında hastaya uygun olarak karar verilir. Yerleştirilen protez meme dokusunu bozmadığı için süt vermeye zararı olmaz. Operasyonda, implantlar genellikle meme altı çizgisinde yapılan 4 cm. lik bir insizyonla girilerek yerleştirilmektedir. Bu operasyon izi ancak meme kaldırıldığında görülebilir. İmplantlar, uygun görülen hastalarda meme başı (areola) veya aksilladan (koltuk altı) yapılan kesilerle de yerleştirilebilir.

Meme büyütme operasyonu çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Lokal ve sedasyon anestezisi ile yapılması da olasıdır. Kanamayı azaltmak için operasyon esnasında özel bir solüsyon (serum-adrenalin) memelere enjekte edilmekte ve kan kaybı çok az olmaktadır. Operasyon süresi, yaklaşık 1-1,5 saat sürmektedir. Operasyon sonrası tercihen 1 gün hasta, hastanede kontrol altında tutulur. Bazen içeride kan birikimini engellemek için, dren denilen slikon borular yerleştirilerek, ertesi gün gelen kan miktarının azalmasına göre çekilebilir.
Hasta operasyonun ertesi günü hastaneden taburcu olabilir ve 3- 4. gün normal işe dönülebilir. Dikişler yaklaşık 10-12. günde alınır. Operasyon sonrası kullanılacak özel sütyen ile sorunsuz olarak istenen aktivite yapılabilir. Aşırı spor aktivitelerine 6-8 haftada izin verilir.


Silikon implantlar memenin radyolojik tetkikine (mamografi) engel olmaz. Kadınlar rutin meme kontrollerine devam edip, implantları ile mamografi çektirebilirler.


Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi bu ameliyatta da riskler mevcuttur. Erken dönemde karşılaşılacak problemler, kanama, enfeksiyon ve yarada açılma şeklinde özetlenebilir. Geç dönemde implant etrafında kapsül gelişebilmektedir. Bu reaksiyon vücudun yabancı bir cisme verdiği normal bir cevaptır. Son dönemlerde kullanılan protezin tipine göre kapsül reaksiyon oranı % 5 lere kadar düşmüştür.Meme implantlarında geç dönemde en sık rastlanan problem, çevresinde oluşan kapsül dokusudur. İmplant bir yabancı cisim olduğu için çevresinde bağ dokusundan bir zar (kapsül) oluşması doğaldır. Bu kapsül genellikle bir problem oluşturmaz. Ancak nadiren kalınlaşıp sertlik yapabilir. O zaman müdahele ile alınması veya kesilmesi gerekebilir. Günümüzde kullanılan pürüzlü yüzeyli (textured) implantlar ve operasyon sonrası önerilen masajlar sayesinde kapsül oluşumu minimale indirilmiştir.
Göğüs Büyütme – Meme Büyütme ‘augmentation mammoplasty’

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder